STUDIO 2X2

Przewodnik po Muzeum Króla Jana III dla osób z autyzmem

Publikacje, Wayfinding

„Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju”- tak autyzm definiuje fundacja Synapsis.

preview aut

Zadanie:
W 2014 roku Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie poprosiło nasze studio o przygotowanie przewodnika po muzeum dla osób z autyzmem. Zanim przystąpiliśmy do naszych prac, postanowiliśmy skonsultować się z osobami, które na co dzień pracują z osobami autystycznymi i posiadają wiedzę na temat percepcji wzrokowej osób z tym schorzeniem. Przeanalizowaliśmy zebrane informacje i przekuliśmy je na język wizualny. Styl wszystkich materiałów dla zwiedzających, poczynając od systemu informacji wizualnej po materiały edukacyjne, został zaprojektowany w oparciu o kroje pisma Clavo i Lelum autorstwa Michała Jarocińskiego z Dada Studio.

Przewodnik można znaleźć na stronie internetowej muzeum w wersji do samodzielnego pobrania i wydrukowania. Rodzice dzieci ze spektrum autyzmu mogą liczyć również na pomoc pracowników muzeum, którzy zostali odpowiednio przeszkoleni do prowadzenia zajęć z autystami.

STUDIO2X2 autism guidebook 1.jpg

STUDIO2X2 autism guidebook 2

STUDIO2X2 autism guidebook 3